کارشناسی ارشد بدون کنکور از طریق دانشپذیری دانشگاه پیام نور - ثبت نام کلاسهای آمادگی فراگیر پیام نور با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

مشاوره رایگان و اطلاع از آخرین اخبار کنکور فراگیر پیام نور سال 94


نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
شماره تماس :
متقاضی آزمون :
رشته :

مشاوره در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری ۸۹

سه شنبه دوازدهم مرداد ۱۳۸۹ 12:10
مشاوره در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری ۸۹

یکی از سئوالات جاری داوطلبان پس از دریافت کارنامه نتایج علمی ، درک کامل مطالب آن و استفاده بهینه از این نتایج است .

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران» با توجه به فشردگی زمان پس از برگزاری آزمون سراسری و اعلام نتایج نهایی در نیمه دوم شهریور ماه ، سازمان سنجش آموزش کشور نمی تواند فرصت زیادی بین دریافت کارنامه و پر کردن فرم انتخاب رشته به داوطلبان بدهد ؛ لذا ، بهتر است داوطلبان با محتویات کارنامه آشنا شوند تا پس از دریافت کارنامه ، اطلاعات قبلی در مورد آن داشته باشند .

در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری ، در هر گروه آزمایشی ، جداولی آورده شده که گروه آزمایشی را بر حسب ضرایب درسی به چند زیر گروه تقسیم می کند ؛ مثلاً در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، سه زیر گروه وجود دارد .

همان طور که در جداول آورده شده ، ضرایب دروس در زیر گروه ها فرق می کند . این تغییر ضرایب در نمره کل داوطلب تأثیر می گذارد و در نتیجه رتبه داوطلب در هر زیر گروه ، متفاوت است . در جدول ذکر شده ، رشته هایی که در زیر گروه 1 ، 2 یا 3 می باشند آورده شده است ؛ مثلاً رشته آمار در زیر گروه 1 قرار دارد ؛ لذا نمره کل داوطلب در رشته آمار ، نمره کل داوطلب در زیر گروه 1 می باشد ؛ چون نمره کل در زیر گروه وضعیت داوطلب را نسبت به بقیه داوطلبان مشخص نمی کند ، رتبه داوطلب ملاک بهتری برای هر داوطلب می باشد که خود را با بقیه داوطلبان مقایسه کند .

در این جدول رتبه در سهمیه بین تعدادی داوطلب که در مستطیل آورده شده ، ذکر شده و سپس رتبه داوطلب در هر زیر گروه نوشته شده است . رتبه در زیر گروه مشخص می کند که چند نفر زودتر از شما گزینش می شوند . داوطلبان بهتر است که رتبه در زیر گروه را در انتخاب رشته مدنظر داشته باشند و با توجه به دوره های مجاز و رتبه در زیر گروه ، اقدام به انتخاب رشته نمایند .

رتبه کشوری نیز در این جدول در هر زیر گروه آورده شده است . رتبه کشوری در واقع رتبه داوطلب بدون اعمال سهمیه می باشد و شرایط وی را نسبت به کل داوطلبان مشخص می کند .

در ادامه کارنامه نتایج علمی داوطلبان آزمون سراسری ، نمرات داوطلبان در گروه هایی که در آزمون آن شرکت کرده اند ، به عنوان نمرات خام دروس امتحانی و به درصد بیان شده است . دلیل اینکه نمرات خام به درصد بیان می شود ، این است که در دروس مختلف ، تعداد سئوالات یکسان نیست ، لذا نمره هر درس را باید با تعداد سئوالات هر درس در نظر گرفت ؛

به عنوان مثال ، در درس ریاضی در گروه علوم ریاضی و فنی ، تعداد سئوالات 55 سئوال وجود دارد . هر سئوال درست سه نمره دارد و هر سئوال غلط یک نمره منفی دارد . سئوال بی جواب نیز نمره ای ندارد . اگر داوطلبی 40 سئوال را درست جواب داده ، 5 سئوال را جواب غلط داده و 10 سئوال را جواب نداده ، نمره ی وی 6/69 می باشد؛ پس 6/69 از 100 نمره را گرفته است و نیاز به دانستن تعداد سئوالات نیست .

آشکار است که درصد نمره برای مقایسه علمی داوطلبان با یکدیگر ملاک بهتری است . چون سقف این نمرات 100 می باشد ، پس با نمره 100 مقایسه می شود . درصد نمره کلیه دروس را که امتحان داده اید ، در جدول کارنامه می بینید .

نمره به درصد یا نمره خام ملاک خوبی برای ساختن نمره کل داوطلب نمی باشد . در مثال بالا داوطلب در درس ریاضی نمره خام 6/69 آورده است . در یک آزمون دشوار این نمره می تواند خیلی خوب باشد ؛ در حالی که در یک آزمون نه چندان دشوار این نمره خیلی خوب نمی باشد ؛ لذا نمرات خام با توجه به فرمول های آماری تراز می شود و از نمرات تراز شده هر درس ، با توجه به ضرایب آن ، نمره کل ساخته می شود .

اکنون به مبحث سهمیه می پردازیم . داوطلبانی که در فرم تقاضانامه ثبت نام آزمون سراسری ، سهمیه پذیرش خود را مناطق علامت گذاری نموده اند ، بر حسب کد بخش سال پیش دانشگاهی ، کد بخش محل اخذ دیپلم و کد بخش سال ماقبل دیپلم یا محل تولد ، در یکی از مناطق 1 ، 2 یا 3 قرار خواهند گرفت . مثلاً اگر سهمیه داوطلبی منطقه 1 باشد ، رتبه وی در منطقه 1 می باشد ؛ لذا رتبه داوطلب در سهمیه و در زیر گروه مربوط در کارنامه آورده شده است . رتبه کشوری بدون در نظر گرفتن سهمیه و فقط در زیر گروه در نظر گرفته می شود .

در کارنامه نتایج علمی داوطلبان آزمون سراسری ، استان بومی داوطلبان آورده شده است ؛ به عنوان مثال ، استان بومی داوطلب ، اصفهان ذکر شده است . چگونه استان بومی داوطلب بدست می آید ؟ اگر به کارنامه توجه کنید ، محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی ، محل اخذ دیپلم و محل اخذ سال ماقبل دیپلم و محل تولد آورده شده است .

با توجه به محل اقامت داوطلب در سه سال آخر ، اگر سه سال در یک استان باشد ، آن استان به عنوان استان بومی در نظر گرفته می شود ؛ اگر در یک استان نباشد ، استان محل تولد به عنوان استان بومی داوطلب در نظر گرفته می شود . برای داوطلبان نظام قدیم هم همین طور است .

از استان بومی داوطلب ، ناحیه بومی و قطب بومی مشخص می شود . در دفترچه شماره 2 راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری ، دو جدول وجود دارد که ناحیه و قطب را تعیین میکند . چند استان مجاور هم تشکیل یک ناحیه می دهند ؛ به عنوان مثال ، استان های اصفهان ، چهارمحال و بختیاری و یزد ناحیه سه را تشکیل می دهند ؛ لذا داوطلبانی که استان بومی آنها یکی از این سه استان باشد ، در ناحیه سه قرار دارند .چند ناحیه مجاور با هم نیز تشکیل یک قطب را می دهند ؛

به عنوان مثال ، ناحیه سه و ناحیه هشت ( استان های ایلام ، خوزستان و لرستان ) تشکیل قطب چهار را می دهند ؛ در نتیجه قطب چهار شامل شش استان اصفهان ، ایلام ، چهار محال وبختیاری ، خوزستان ، لرستان و یزد می باشد .

پس داوطلبی که رشته ای را انتخاب می کند که نوع گزینش آن استانی است ، در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که در استان بومی او می باشد ، شانس قبولی بیشتری نسبت به داوطلب دیگری دارد که استان بومی او متفاوت است .

داوطلبی که نوع گزینش آن ناحیه ای باشد ، در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که در آن ناحیه می باشند ، نسبت به سایر داوطلبانی که در ناحیه دیگری هستند ، شانس قبولی بیشتری دارد. همین وضعیت برای رشته های دارای نوع گزینش قطبی وجود دارد .


برچسب‌ها: نمونه سوالات فراگیر پیام نور, فراگیر پیام نور, کنکور پیام نور, کنکور فراگیر پیام نور, کارشناسی پیام نور
نوشته شده توسط مدیر وبلاگ فراگیر پیام نور  | لینک ثابت |

داغ کن - کلوب دات کام
 
کارشناسی ارشد پیام نور